תכנון פיננסי הוליסטי אישי

השירות שהיה שמור למשפחות העשירות עכשיו במרחק לחיצה
נשמח לעזור
בכל שאלה

כתבות אחרונות

לא חבל על הכסף? איך בוחרים מסלול השקעה שמתאים לך

בדוק כמה כסף היית יכול להרוויח אם היית משקיע בקופה המנצחת בתשואות​
איזה מוצר מעניין אותך?


כמעט כל אדם בישראל מושקע בשוק ההון באמצעות החסכונות לפנסיה. לצד החסכונות הללו, לרבים יש גם השקעות שמבוצעות באמצעות מכשירים פיננסיים כגון קופות גמל וקרנות השתלמות. כאשר אנו מתחילים להשקיע, אנחנו מתבקשים לבחור מסלול השקעה. את המסלול שבחרתם, אפשר כמובן להחליף במהלך השנים, ולכן, חשוב, גם לאחר הבחירה הראשונית, לעקוב אחר מצב החסכונות וההשקעות – ולבדוק מעת לעת אם כדאי לשנות מסלול.

מה ההבדלים בין המסלולים השונים? איך בוחרים ביניהם? הנה כמה דברים שחשוב לדעת

בוחרים את רמת הסיכון

המסלולים השונים נבדלים זה מזה בכמה פרמטרים שהחשוב שבהם הוא רמת הסיכון. כלל אצבע: ככל שהסיכון גבוה יותר, כך גדלה האפשרות לרשום רווח גדול יותר, אך גם הסיכון להפסד גדל. כמו כן, רמת התנודתיות בתיק גדולה יותר – וזה לא בהכרח מתאים לכולם. כלומר – כשאתם בוחרים במסלול, עליכם להחליט עד כמה אתם רוצים לסכן את ההשקעות שלכם.

אז מה עדיף: לסכן את הכסף או לא? התשובה בדרך כלל תלויה בכמה פרמטרים: ראשית – מהו אופק ההשקעה שלכם? האם מדובר בכסף שמיועד לשימוש בעוד שנים רבות בגיל הפרישה? האם זהו חיסכון שאתם עשויים להזדקק לו בתקופה הקרובה? האם מדובר בכספים שאתם מעוניינים להשקיע למספר שנים? בחירת טווח ההשקעה תעזור לכם להתאים את המסלול ורמת הסיכון.

עם SIMPLY תרוויחו יותר מהכסף שלכם
באמצעות תכנון פיננסי אישי נוכל לשפר עבורך את דמי הניהול, להמליץ על אפיקי השקעה בטוחים ולחשוף אותך להזדמנויות כלכליות שיגדילו את התשואות שלך!

נושא נוסף שחשוב לקחת בחשבון – הוא היכולת שלכם לספוג ירידות. ככל שהסיכון גבוה יותר, כך גדל הסיכוי שהתיק שלכם יספוג הפסדים משמעותיים בתקופות שבהן יש ירידות בשווקי ההון. ירידות חדות כאלה יכולות להלחיץ אנשים רבים, ולגרום להם למכור את התיק. אם אין לכם את היכולת לגלות סבלנות ולחכות להתאוששות, ייתכן שעדיף לכם לבחור בתיק מסוכן פחות.

בנוסף, בעת בחירה של מסלול השקעה, מומלץ להתחשב בגיל המשקיע. בדרך כלל, ככל שאתם צעירים יותר, מומלץ לכם לשקול לבחור במסלול מסוכן יותר, שיניב ככל הנראה יותר רווחים בטווח הארוך. ככל שאתם מתבגרים, בד"כ, עדיף לצמצם את הסיכון בתיק (אבל זה תלוי כמובן בסטטוס האישי ובצרכים שלכם).

עברת את גיל 55? אולי מגיעות לך הטבות מס מהמדינה >>

האם אתה מנצל את הטבות המס שמגיעות לך?
לבדיקה בחר/י את קבוצת גילך

מה בעצם קובע את הסיכון בתיק עצמו?

התשובה היא תמהיל הנכסים. בכל מסלול השקעה מוגדר אלו חלקים מהתיק יושקעו

  • באגרות חוב ממשלתיות שהסיכון בהן נמוך מאוד (זו בעצם הלוואה שאתם נותנים לממשלה)
  • באגרות חוב קונצרניות ששייכות לחברות (הלוואה שאתם נתונים לחברות עסקיות) ושרמת הסיכון בהן משתנה בהתאם לחברה
  • במניות שרמת הסיכון בהן נחשבת גבוהה יותר (אם כי זה כמובן תלוי גם במניה עצמה).
  • ב"השקעות אלטרנטיביות" – השקעות שמנהלי הכספים שלכם מבצעים בתחומים כמו נדל"ן, אשראי, תשתיות ועוד. ההשקעות האלה לא תלויות ישירות בנעשה בשוק ההון, ולכן אפשר להשתמש בהן כדי להגדיל את האיזון בתיק – כך שירידות בשוק ההון לא ישפיעו על כל הנכסים שבתיק.

בדרך כלל – הנקודה שהכי חשוב לשים אליה לב היא אחוז המניות בתיק. ככל שהוא גבוה יותר, כך רמת הסיכון והסיכוי לרווח – גבוהות יותר. עם זאת, מנהלי תיקים ויועצים מנוסים, יכולים לבנות תיקי השקעות בכל מיני דרכים, כדי להתאים את רמת הסיכון המבוקשת עבורכם, באמצעות שילוב של נכסים מסוגים שונים.

איפה אתם יכולים להשקיע

חשוב לדעת – בחירת מסלול ההשקעה תלוי גם בכמות הכסף שיש לכם. בסכומים נמוכים – המסלול המתאים בד"כ הוא פיקדונות בבנק, קרנות כספיות, קרנות נאמנות או קופת גמל להשקעה. אם אתם רוצים לנהל תיק השקעות בבנק, או דרך בית השקעות, בד"כ ידרשו מכם סכום מינימלי של כמה מאות אלפי שקלים.

כמה זה עולה לכם?

לצד הרווחים הצפויים, נושא חשוב מאוד שיש לקחת בחשבון – הוא עלות ניהול ההשקעות. החברות שמשקיעות עבורכם את הכסף, גובות דמי ניהול. ככל שאלה גבוהים יותר, כך יישאר לכם פחות כסף בסופו של דבר. כל שבריר אחוז בדמי הניהול עשוי להצטבר לסכומים גדולים מאוד. כשאתם בוחרים במסלול, חשוב מאוד לבדוק גם מה דמי הניהול שהחברה גובה עבורו.

איך בוחרים חברה?

זו אחת השאלות המורכבות ביותר. בישראל פועלות יותר מעשר חברות גדולות שמורשות לנהל את כספי המשקיעים. באינטרנט וגם באתר שלנו מתפרסמות באופן שוטף השוואות בין החברות השונות, שמראות מהם הביצועים שלהן בעבר. עם זאת, ההשוואות האלה לא מלמדות אותנו תמיד מהי רמת הסיכון שלקחו החברות וכמה כסף הן גבו תמורת השירותים שלהן. חשוב לציין, שגם אם בחרתם בעבר, תמיד אפשר לשנות בקלות יחסית את הבחירה ולעבור מחברה לחברה. אתם יכולים כמובן לנסות לערוך תחקיר משלכם ולנסות להחליט איזו חברה מציעה את התנאים טובים ביותר, ואת המסלולים שהכי מתאימים לכם, אבל בנושא כ"כ מורכב – עדיף להיעזר באנשי מקצוע.

כאשר אתם מבצעים את ההשוואה – חשוב להשוות בין מסלולים זהים. כלומר להסתכל על הביצוע של חברה X במסלול Y, לעומת הביצוע של חברה Z במסלול זהה לו. במקרים רבים, לחברות יש יתרונות גדולים במסלול מסוים, אבל ביצועים פחות טובים במסלול אחר.

אל תתנו למספרים לבלבל אתכם!
מהיום גם אתם יכולים ליהנות משירות של מתכנן פיננסי הוליסטי שרואה את התמונה הכוללת ויודע לנהל את הכסף שלכם בשבילכם ולטובתכם!

לחצו ובדקו את התאמתכם לשירות

האם אתה זכאי להטבת המס?
בחר את קבוצת גילך
לבצע בדיקה

הגעת עד לכאן? כבר ניצחת!

זה הזמן להשאיר פרטים שאחד המומחים שלנו יוכל לחזור אליך >