תכנון פיננסי הוליסטי אישי

השירות שהיה שמור למשפחות העשירות עכשיו במרחק לחיצה
נשמח לעזור
בכל שאלה

כתבות אחרונות

בועת ההייטק מתחילה להתרוקן – איך זה משפיע על החסכונות שלנו?

ברוקר מנתח את השוק

שנת 2021 הייתה נפלאה עבור המשקיעים והחוסכים. 2022 לעומת זאת התחילה במצב רוח עגום, עם ירידות חדות. אחד הגורמים העיקריים לירידה הוא חולשה במגזר שהוביל את חגיגת העליות בשנים האחרונות – ההייטק.

מדד הדאו ג'ונס בארה"ב ירד בינואר ב-3.3%, מדד ה-S&P 500 ירד ב-5.3% ואילו מדד הנאסד"ק שמייצג בעיקר את מגזר הטכנולוגיה ירד באופן חד בהרבה בשיעור של 9%. בישראל, הבורסות חשופות פחות לנעשה בעולם ההייטק. מדד ת"א 35 ירד ב-3% – ואילו מדד ת"א 90 עלה בשיעור של 2%.

למה זה קורה? הכסף הזול שהציף את השווקים בארה"ב בשנים האחרונות גרם לחברות רבות שאינן בשלות עדיין להגיע לבורסה. חברות רבות זכו לשווי מנותק מההישגים הפיננסיים שלהן. כעת, כאשר הבנק הפדרלי המרכזי בארה"ב מתכנן להעלות ריביות, מחיר הכסף צפוי להתייקר – והבועה שהתנפחה מצטמקת. חברות החלום, שאין להן מודל מוצק ליצירת רווחים, הן הראשונות שמשלמות את המחיר. למעשה, המגמה הזו החלה כבר ב-2021, אבל העוצמה של חברות הענק של המגזר – אפל, אמזון, גוגל, פייסבוק, נטפליקס – חיפתה על כך. אצל אפל, גוגל ואמזון – העסקים עדיין כרגיל, אבל פייסבוק ונטפליקס מגמגמות.

בזווית הישראלית – מגזר ההייטק רשם גיוסי ענק ב-2021, הן בהשקעות של קרנות הון סיכון והן בהנפקות בבורסה בארה"ב. כשבוחנים את ההצלחה של החברות הבורסאיות – מגלים תמונה עגומה: כ-22 חברות שהונפקו בשווי של 77 מיליארד דולר, הפסידו כ-18 מיליארד דולר משוויין עד סוף השנה.

הירידות החדות משפיעות כמובן על הכיס שלנו. התשואות של קרנות הפנסיה וקופות הגמל בינואר היו שליליות. ע"פ ההערכות, קרנות ההשתלמות הכלליות הגדולות וקופות הגמל יספגו ירידה של כ-1.8% בחודש ינואר. קופות הגמל המנייתיות, שחשופות במיוחד למניות, רשמו ירידה ממוצעת של כ3.8%.

קרנות הפנסיה של החוסכים הצעירים, בני 50 ומטה, ירשמו ע"פ ההערכות תשואה שלילית ממוצעת של 2.1% בחודש ינואר. המסלולים לבני 50 עד 60 שיש בהם רכיב קטן יותר של מניות, יציגו תשואה שלילית ממוצעת של כ-1.6%. החוסכים המבוגרים, בני ה-60 ומעלה, שהתיק שלהם כולל את רכיב המניות הקטן ביותר, יספגו ירידה של כ-1.2%.

ומה צפוי בהמשך? את העתיד כמובן קשה לנבא, אבל ע"פ רוב ההערכות – הירידות החדות לא צפויות להימשך. גל האומיקרון נרגע, והפעילות הכלכלית צפויה להתאושש. נתוני שוק התעסוקה בארה"ב חיוביים, והעלאות הריבית הצפויות במשק האמריקני כבר מגולמות במחירים. עם זאת, יש לזכור שחברות הייטק רבות עדיין נסחרות במחירים גבוהים, ולא בהכרח מוצדקים, כך שייתכן שמגמת ההיחלשות בסקטור תמשיך.

היחלשות כזאת עלולה לפגוע גם ביציבות המשק הישראלי, שנשען במידה רבה על ההכנסות והמיסים שמייצר ענף ההייטק, שפרח ושגשג בשנות הקורונה, מה שסייע לכלכלה הישראלית לשמור על יציבות בתקופה לא פשוטה.


האם אתה זכאי להטבת המס?
בחר את קבוצת גילך
לבצע בדיקה

הגעת עד לכאן? כבר ניצחת!

זה הזמן להשאיר פרטים שאחד המומחים שלנו יוכל לחזור אליך >