תכנון פיננסי הוליסטי אישי

השירות שהיה שמור למשפחות העשירות עכשיו במרחק לחיצה
נשמח לעזור
בכל שאלה

כתבות אחרונות

השווקים יורדים – האם למשוך את כספי קרן ההשתלמות?

ירידה בשווקי שוק ההון

בחודשים האחרונים, שווקי ההון בעולם וגם פה בישראל, חווים ירידות משמעותיות. עליית הריבית, האינפלציה המשתוללת והמלחמה באוקראינה – יוצרים מומנטום שלילי שמשפיע על חברות רבות וכך גם על המניות שלהן.

השילוב בין ירידות לבין האינפלציה עשוי לגרום לרבים לשקול לפדות חלק מהחסכונות שחשופים לשוקי ההון, ולהמיר אותם למזומן. הדבר רלבנטי, מטבע הדברים, בעיקר להשקעות לטווח הקצר והבינוני. הניסיון מלמד שרבים מאלו שבוחרים למשוך כספים, עושים זאת על ידי פדיון קרנות השתלמות. זאת, מכיוון שהקרנות הללו, שמיועדות לטווח הבינוני, זוכות להטבת המס שגלומה בהן כבר לאחר 6 שנים, ומשלב זה ניתן להשתמש בהן ללא שמפסידים את ההטבה.

האם מומלץ לעשות זאת? אם אתם זקוקים לכסף באופן מיידי, זה כמובן עשוי להיות שיקול מכריע. אבל, אם המטרה שלכם היא שיפור איכות ההשקעות, חשוב לזכור שקשה מאוד, ואולי אפילו בלתי אפשרי, לנסות לתזמן את מועד העליות והירידות של השווקים.

אם מסתכלים על נתוני העבר לדוגמה, ובוחנים אותם לאורך עשורים, אפשר לראות כי בסופו של דבר בד"כ אחרי שנה רעה, מגיעה שנה טובה שמפצה על ההפסדים.

כך למשל בשנת 2002, לאחר פקיעתה של בועת ההייטק, רשמו קרנות ההשתלמות במסלול הכללי והנפוץ ירידות של קרוב ל0.8%. שנה לאחר מכן התשואה כבר עלתה על 15%. ומה קרה במשבר הענק של 2008? ירידה של כ-19%, שתוקנה שנה לאחר מכן בעליה של יותר מ-32%. תמונה דומה נרשמה גם בירידות של 2018, בשיעור של למעלה מאחוז, שתוקנו שנה לאחר מכן ביותר מ-12%.

בסופו של דבר, הניסיון מלמד שמי שמחכה בתקופת ירידות, לעליות שיגיעו בעתיד, צפוי לייצר לאורך שנים תשואה חיובית על כספו. לעומת זאת, מי שמוציא את הכסף בזמן ירידות, לא בהכרח יידע לחזור בזמן לתקופת העליות – ועלול לרשום הפסדים כספיים. זאת, בין השאר, מאחר שהעליות עשויות להיות מרוכזות בתקופה קצרה מאוד, לעתים של ימים או שבועות בודדים.

מה אפשר אם כן לעשות בכל זאת? יש דברים שניתן בכל זאת לנסות לשלוט בהם – כמו למשל החלפה של החברה שמנהלת לכם את ההשקעות אם אתם לא מרוצים מביצועיה, או הסטת הכספים לאפיקים אחרים בשוק ההון, ברמות סיכון אחרות. וכמו תמיד – שווה לבדוק אם יש אפשרות להוזיל את דמי הניהול. בתקופה של פדיונות, ייתכן שתוכלו לחלץ ממנהלי ההשקעות שלכם תנאים טובים יותר, מאחר שהאינטרס שלהם לשמר לקוחות גדל.

*אין לראות בכתבה משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת ביחס לכדאיות השקעה במוצרים פיננסיים מכל מין וסוג שהם או להוות תחליף לייעוץ אישי, המותאם לצרכי הלקוח.

האם אתה זכאי להטבת המס?
בחר את קבוצת גילך
לבצע בדיקה

הגעת עד לכאן? כבר ניצחת!

זה הזמן להשאיר פרטים שאחד המומחים שלנו יוכל לחזור אליך >