תכנון פיננסי הוליסטי אישי

השירות שהיה שמור למשפחות העשירות עכשיו במרחק לחיצה
נשמח לעזור
בכל שאלה

כתבות אחרונות

בוחרים קרן השתלמות – בדקו אם אפשר לקבל ממנה הלוואה

הלוואה מקרן השתלמות

חברת הגמל של אלטשולר שחם הודיעה באחרונה כי היא מפסיקה להעניק הלוואות ללקוחות שפתחו אצלה קרנות השתלמות. בכך, היא הצטרפה לבית ההשקעות מיטב שהודיע גם הוא על עצירת ההלוואות לחוסכים. אלטשולר שחם הודיעה עוד לפני כן על מגבלת הלוואה לסכום של 50 אלף שקל או 30% מקרן החיסכון, אך כעת ביטלה את האפשרות לגמרי. בעבר, היא אפשרה לקחת הלוואות על חשבון הקרן עד גובה של מיליון שקל.

הסיבה להחלטה היא מגבלה שהטילה רשות שוק ההון – שקבעה כי סך ההלוואות שהחברות יכולות להעניק לא יעלה על 10% מהקרן. זאת, כדי למנוע חשש לפגיעה ביציבות שלהן.

בשל הירידות בשווקים בחודשים האחרונים, תשואות חלשות שרשמה החברה ב-2021 בעקבות השקעות לא מוצלחות בסין, ונטישת לקוחות שנמשכת זה זמן מה, התקרב שיעור ההלוואות שאלטשולר שחם העניקה לגבול המותר – ולכן היא החליטה להפסיק את הענקתן. גם במיטב התקבלה ההחלטה על רקע דומה.

האפשרות לקבלת הלוואות מקרן ההשתלמות, עשויה להיות שיקול מרכזי בבחירת הקרן שבה אתם מנהלים את ההשקעות שלכם. לדמי הניהול ולתשואות יש כמובן משקל חשוב יותר, אבל בעבור לא מעט לקוחות – האפשרות לקחת הלוואה, חשובה גם היא.

הסיבה פשוטה – הלוואות מקרנות השתלמות – כדאיות במיוחד. הריבית עליהן נעה בדרך כלל סביב הפריים ולעתים אף פריים מינוס. כלומר, העלות שלהן נמוכה משמעותית מהלוואות שאפשר לקחת מהבנק, מחברות אשראי או מגורמי מימון חוץ בנקאיים. הסיבה לכך היא שהכסף שנמצא בקרן משמש כערבון להלוואה.

את הכסף שהלווים לוקחים מקרן ההשתלמות אפשר לנצל לכל מטרה, מסגירת משכנתא, דרך צריכה שוטפת, ועד להשקעה בנדל"ן / בשוק ההון / במטבעות דיגיטליים וכו'.

מבחינת החברות, ההלוואות אמנם מסייעות להן לשמר את הלקוחות ומצמצמות את אפשרות הנטישה, שכן לא ניתן לעבור חברה כשיש הלוואה פתוחה, אבל מבחינה כלכלית נטו, הן מגבילות את האפשרות שלהם לייצר רווחים. זאת, מאחר שהתשואה שהן יכולות להפיק ממתן ההלוואות נמוכה מאוד, בהשוואה לתשואה שהן מפיקות ע"פ רוב מהשקעות במסלולים אחרים.

ההחלטה של אלטשולר שחם ושל מיטב, באה על רקע גידול בביקוש מצד החוסכים להלוואות אלו. גובה ההלוואות שמוענקות לעמיתים עלה בשנים האחרונות והגיע לשיעור ממוצע של 6.25% מהנכסים המנוהלים בקרנות המסלול הכללי של כל הגופים.

כרגע, על כל פנים, שאר החברות לא הצטרפו למגמה זו. המשמעות מבחינת הלקוחות ברורה: אם אתם סבורים שתרצו להשתמש בזמן הקרוב בלקיחת הלוואות מקרן ההשתלמות, כדאי לכם לברר מה המדיניות של בית ההשקעות שבו אתם מנהלים את החסכונות שלכם.

*אין לראות בכתבה משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת ביחס לכדאיות השקעה במוצרים פיננסיים מכל מין וסוג שהם או להוות תחליף לייעוץ אישי, המותאם לצרכי הלקוח.

האם אתה זכאי להטבת המס?
בחר את קבוצת גילך
לבצע בדיקה

הגעת עד לכאן? כבר ניצחת!

זה הזמן להשאיר פרטים שאחד המומחים שלנו יוכל לחזור אליך >