תכנון פיננסי הוליסטי אישי

השירות שהיה שמור למשפחות העשירות עכשיו במרחק לחיצה
נשמח לעזור
בכל שאלה

כתבות אחרונות

הריבית בישראל עלתה בחדות – מה זה אומר ומה לעשות

הריבית בישראל ממשיכה לעלות. בנק ישראל העלה בתחילת חודש יולי את הריבית ב-0.5%. זוהי ההעלאה השלישית ברציפות של הריבית, והעלייה החדה ביותר זה חצי שנה.
העלאת הריבית נובעת מהרצון לבלום את התייקרות המחירים במשק, מאחר שהאינפלציה השנתית עברה כבר קצב של 4%.

שיעור הריבית עומד כעת על 1.25%. בנק ישראל מעריך כי מגמת העלאות הריבית תמשיך ובשנה הקרובה היא תעלה בעוד 1.5%.

הריבית של בנק ישראל היא זו שקובעת את מחיר הכסף שהוא מלווה לבנקים בישראל, ומשפיעה על גובה הריבית שאלו מעניקים או גובים מהלקוחות. ריבית הפריים, שהיא זו שמשפיעה על הצרכנים, עומדת כעת על שיעור של 2.75%.

ההשפעה העיקרית של העלייה בריבית על הלקוחות היא בהתייקרות מיידית של ההלוואות – כשהנזק העיקרי הוא במשכנתאות שמתייקרות. שיעור ההתייקרות תלוי במסלול המשכנתא שנבחרה, ובחלק שלה שצמוד לשינויים בריבית.

השפעה נוספת היא בתחום ההשקעות: כאשר הריבית עולה – ההשקעה בפיקדונות בבנקים הופכת באופן תיאורטי לכדאית יותר. העלאת הריבית אמורה לאפשר לבנקים לתת ללקוחות שלהם ריבית גבוהה יותר תמורת פיקדונות. עם זאת, בינתיים, הבנקים הגדולים לא ממהרים להציע ללקוחות ריביות משתלמות – ורובם העלו את הריבית שהם נותנים ללקוחות בשיעור של 0.3% בלבד, הרבה פחות מעליית הריבית של בנק ישראל שמסתכמת כבר ב-1.15%.

בכל מקרה, חשוב לזכור, שאם האינפלציה היא כ-4% בשנה, הרי שגם אם מקבלים 1.5% ריבית, מדובר עדיין בהפסד לא קטן בערכו של הכסף. לפיכך, זו אופציה שמתאימה בעיקר למי שמחפש נזילות של הכסף ויודע שהוא עשוי להיות זקוק לו בתקופה הקרובה.

האפשרות האחרת – היא להמשיך להשקיע במסלולים המוכרים כמו פוליסת חיסכון, קופת גמל או קרן השתלמות. אם יש לכם השקעות כאלה, ואתם עוקבים אחר המתרחש בהן, שמתם לב יש להניח לירידות החדות ב-2022. אלו נבעו מהמתרחש בבורסות בעולם ובישראל. העלאת הריבית בארה"ב, והשפעות המלחמה באוקראינה, פגעו בשווי של חברות רבות והתוצאה היא ירידות חדות בבורסה.

במצבים כאלה, הניסיון מלמד, שעדיף שלא לנסות ולתזמן את השוק – כלומר להוציא את הכסף כעת ולחזור לקראת העליות העתידיות, משום שאיש לא יכול להעריך מתי יתרחשו העליות. בהשקעות בטווח הרחוק, הנתונים מלמדים שבסופו של דבר, התשואה הממוצעת בשווקי ההון גבוהה מאלטרנטיבות אחרות. כמובן, אם אתם זקוקים לכסף באופן מידי בטווח הקרוב, ייתכן שכדאי לכם לצמצם את ההפסדים.

כמו כן, תקופת ירידות היא הזדמנות טובה לנסות ולשפר את התנאים שאתם מקבלים. יש סיכוי שבתקופות כאלה, חברות ניהול הכספים יהיו לחוצות יותר, ולכן יסכימו לשדרג את התנאים שהן מציעות לקוחות – ובראש ובראשונה דמי הניהול. לאלו, בסופו של דבר, יכולה להיות השפעה מצטברת לא פחות מהתשואה.

*אין לראות בכתבה משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת ביחס לכדאיות השקעה במוצרים פיננסיים מכל מין וסוג שהם או להוות תחליף לייעוץ אישי, המותאם לצרכי הלקוח.

האם אתה זכאי להטבת המס?
בחר את קבוצת גילך
לבצע בדיקה

הגעת עד לכאן? כבר ניצחת!

זה הזמן להשאיר פרטים שאחד המומחים שלנו יוכל לחזור אליך >