תכנון פיננסי הוליסטי אישי

השירות שהיה שמור למשפחות העשירות עכשיו במרחק לחיצה
נשמח לעזור
בכל שאלה

כתבות אחרונות

השקעות אלטרנטיביות – כל מה שחשוב לדעת

רוב החסכונות של הציבור מושקעים באמצעות מכשירים פיננסיים כמו קרנות השתלמות, קופות גמל, קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים, קרנות כספיות וקרנות נאמנות. המוצרים האלה מבוססים בדרך כלל על השקעה במניות או אגרות חוב (שהן הלוואה שמוענקת לחברה או למדינה). אחד המאפיינים הבולטים של השקעות במניות ואגרות חוב הוא שמדובר במוצרים שנסחרים באופן שוטף בשווקים. כדי להיסחר, המוכרים שלהם נדרשים לעמוד בתקנות רבות שמחייבות אותם לשקיפות ולפיקוח מסודר.

לצד ההשקעות הסחירות, קיים עולם נוסף של השקעות במוצרים פיננסים שאינם נסחרים בבורסות – ואותו מקובל לכנות "השקעות אלטרנטיביות". מה היתרונות שלהן? מהם החסרונות? למי זה מתאים ואיך משקיעים בהן? הנה כמה נקודות שחשוב להכיר:

מהם סוגי ההשקעות האלטרנטיביות הנפוצות?

עולם ההשקעות האלטרנטיביות רחב מאוד ומתפרש על תחומים רבים ומגוונים.

 • חלק גדול מההשקעות מתרכז בתחום הנדל"ן. ליזמי נדל"ן יש צורך גדול במזומנים, ורבים מהם מגייסים משקיעים כדי לממן את הפרויקטים. תמורת ההשקעה, מוכנים היזמים להציע למי שמצטרף אליהם להשקעה ריבית גבוהה – כלומר תשואה גבוהה ורווח נאה.
 • תחום מקובל נוסף הוא התשתיות. חברות שזקוקות למזומן כדי לממן בניה של כבישים, גשרים, מפעלי התפלה וכדומה, ויש להן צפי להכנסות קבועות לאורך שנים ארוכות לאחר השלמת הפרויקט, זוכות לביקוש גדול בקרב מחפשי השקעות אלטרנטיביות.
 • אפיק נפוץ נוסף הוא תחום האשראי – כלומר השקעה בחוב, באמצעות מתן הלוואות לגופים שונים שלא מוצאים את מבוקשם בבנקים, או לאנשים פרטיים שזקוקים למקורות אשראי.
 • אפיקים אחרים הם סחורות, סטארט אפים ושוק הקריפטו.

כיצד ניתן לבצע השקעות אלטרנטיביות?

כיום, יש שפע של דרכים שבהן ניתן לבצע השקעות אלטרנטיביות:

 • הדרך הפשוטה ביותר, שנגישה כמעט לכל אחד ואחת, היא באמצעות השקעה בקופות גמל שמתמחות בתחום. הקופות הללו כוללות מגוון רחב של השקעות שונות, באחוזים משתנים. בדרך כלל הן מבצעות השקעות "מסדר גודל שני", כלומר בוחרות חברות אחרות שמבצעות השקעות אלטרנטיביות ומשקיעות בהן. שיטה זו מבטיחה פיזור רחב מאוד, ומקטינה את החשיפה האפשרית למגזר מסוים.
 • משקיעים מתוחכמים יותר, שיש להם סכומים פנויים גדולים להשקעה ומוגדרים כ"כשירים", יכולים לבצע גם השקעות ישירות באמצעות קרנות שמתמחות בתחום (קרנות גידור, קרנות פרייבט אקוויטי, קרנות הון סיכון ועוד). השקעות אלה דורשות סכום מינימום גבוה בדרך כלל.
 • כדאי לדעת, שגם ההשקעות הרגילות לחיסכון בפנסיה חשופות בדרך כלל בשיעור מסוים להשקעות אלטרנטיביות. מי שמעוניין להגדיל את החשיפה לתחום, יכול לבקש ממנהלי החסכונות שלו לעשות זאת.

מהם היתרונות הבולטים של השקעות אלטרנטיביות?

 • אחד מעקרונות היסוד לניהול נכסים פיננסיים, הוא לפזר את ההשקעות באופן רחב, כך שהעליות והירידות באפיקים השונים לא יהיו תלויות בגורמים דומים. ההיסטוריה מלמדת שבתקופות של ירידות חדות בבורסות, יש השקעות אלטרנטיביות שיכולות לאזן את התמונה, ולשמור על ערכן. לפיכך, יש הגיון שחלק מתיק הנכסים יוקדש להשקעות מסוג זה.
 • למי שמעוניין לנסות להשיג רווח גדול יותר מזה שאפשר לקבל באפיקים המסורתיים, כדאי לחפש השקעות אלטרנטיביות שמציעות אפשרות כזו (ולזכור שיש בכך סיכון כמובן).
 • כמו כן, לחלק מההשקעות האלטרנטיביות, אם הן מבוצעות נכון, יכולים להיות יתרונות מיסויים בהשוואה להשקעות הרגילות.

מהם החסרונות העיקריים של השקעות אלטרנטיביות?

 • השקעות אלטרנטיביות סובלות מחסרון משמעותי בכל מה שקשור למידע שיש למשקיעים עליהן. השקעות בבורסה מפוקחות על ידי הרגולטורים, והחברות שמוכרות את המניות/אג"ח מחויבות לפרסם מידע רב באופן שוטף. זה יוצר שוק משוכלל, שבו ניתן לקבל החלטות ברמה ודאות גבוהה. בהשקעות אלטרנטיביות, המידע מוגבל וחלקי בלבד.
 • השקעות סחירות כשמן הן, השקעות שאפשר לסחור בהן ולממש אותן בכל רגע נתון. כלומר, הכספים שמושקעים בהם נזילים למעשה באופן כמעט מיידי. השקעות אלטרנטיביות לעומת זאת, נזילות הרבה פחות, והמימוש שלהן עלול לקחת זמן.

איך מחליטים אם להשקיע באפיק זה, ובאלו השקעות לבחור?

בהשקעות אלטרנטיביות, אפילו יותר מאשר בהשקעות רגילות, חשוב מאוד להיעזר באנשי מקצוע מומחים. מאחר שאלו השקעות לא מפוקחות, שאין עליהן מידע ציבורי רב, למשקיע הפרטי, קשה מאוד לבצע בחירות מושכלות. כדי להגיע להשקעות הטובות באמת, וכדי להתאים אותן לצרכים האישיים של כל אחד ואחת, מומלץ להיעזר באנשי פיננסיים שעוסקים בכך באופן שוטף, ומכירים היטב את הנעשה בתחום.

עושים סדר פיננסי ומרוויחים!

בדקו בחינם את התאמתכם לשירות >

האם אתה זכאי להטבת המס?
בחר את קבוצת גילך
לבצע בדיקה

הגעת עד לכאן? כבר ניצחת!

זה הזמן להשאיר פרטים שאחד המומחים שלנו יוכל לחזור אליך >