תכנון פיננסי הוליסטי אישי

השירות שהיה שמור למשפחות העשירות עכשיו במרחק לחיצה
נשמח לעזור
בכל שאלה

כתבות אחרונות

חיסכון לכל ילד – נתונים מעניינים מביטוח לאומי

הביטוח הלאומי פרסם החודש נתונים חדשים על תוכנית חיסכון לכל ילד, שפועלת זה כמה שנים במטרה להבטיח לכל ילד/ה חיסכון ארוך טווח, שנצבר כל שנות הילדות, עד להגעתם לבגרות. מדינת ישראל מפקידה בכל חודש 52 שקלים לכל ילד/ה (בנוסף לקצבת הילדים). הכסף מועבר לתוכנית חיסכון בבנקים או לקופת גמל. ההורים יכולים להוסיף, אם הם רוצים בכך, את קצבת הילדים לה הם זכאים, לחיסכון זה.

את החיסכון בקופת הגמל אפשר להעביר מקופה לקופה, או ממסלול למסלול, בהתאם לרמת הסיכון המבוקשת, אך לא ניתן לניידם לבנקים. מי שבחר להפקיד לבנק, יכול לשנות מסלול בתוך הבנק אך לא להעביר לבנק אחר.

מנתוני הביטוח הלאומי עולה שבשנת 2021 הועברו לתוכניות החיסכון 2.9 מיליארד שקלים. בסך הכל, נצברו בתוכניות מאז שעברה החקיקה בנושא, 15.2 מיליארד שקל.

ב-2021 כ-58% מההורים ביצעו בחירה בפועל לילדיהם, ואילו ב-42% מהמקרים נבחרה ברירת המחדל של חיסכון בנקאי (אלא אם לילד.ה הנולד אח/אחות גדולים שנבחרה עבורם קופת גמל בעבר). בימים אלה, שוקלים ברשויות להפוך את ברירת המחדל לחיסכון בקופת גמל, במסלול בסיכון גבוה. זאת, משום שבטווח ארוך של קרוב ל-20 שנה, התשואות במסלול זה צפויות להיות גבוהות יותר, ומאחר שלא מדובר בכספים שנועדו למשיכה בקרוב, יש עדיפות להשקעה בסיכון גבוה, שצפויה לתת תשואה טובה יותר.

בקרב הבנקים – הפועלים מוביל עם מספר התוכניות הגבוה ביותר שנפתחו, ואחריו בנק לאומי. בקרב קופות הגמל אלטושלר שחם מוביל, ואחריו הראל.

חיסכון לילדים בקופת גמל להשקעה

לצד החיסכון של המדינה, ההורים יכולים לחסוך לילדים גם בקופת גמל להשקעה. לחיסכון כזה יש כמה יתרונות:

1. ניתן להפקיד סכומים גדולים יותר מאשר הפקדת הממשלה וקצבת הילדים. תקרת ההפקדה עומדת נכון ל-2022 על סכום של 72,615 שקל בכל שנה. בקופה זו אין סכום הפקדה מינימלי.

2. אין חובה להפקיד בתקופת זמן קבועה כלשהי. ניתן להפקיד לקופה בדרכים מגוונות – בהוראת קבע או בהפקדה נקודתית, כאשר ההורים מעוניינים בכך.

3. בניגוד לחיסכון הממשלתי, בקופת גמל להשקעה הכספים נזילים ואפשר למשוך אותם בכל עת, אם אתם זקוקים להם.

4. למרות שזה רחוק, כבר בגיל צעיר כדאי לחשוב על חיסכון לפנסיה. חיסכון זעיר בקופת גמל להשקעה מילדות יכול להישמר עבור הילד עד לגיל פרישה ובזכות אפקט הריבית דריבית להפוך למשמעותי מאוד.

5. זקוקים למזומן? בד"כ אפשר לקחת הלוואה בריבית טובה מאוד בהשוואה להצעות אחרות מקופת הגמל שבה חסכתם.

*אין לראות בכתבה משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת ביחס לכדאיות השקעה במוצרים פיננסיים מכל מין וסוג שהם או להוות תחליף לייעוץ אישי, המותאם לצרכי הלקוח.

האם אתה זכאי להטבת המס?
בחר את קבוצת גילך
לבצע בדיקה

הגעת עד לכאן? כבר ניצחת!

זה הזמן להשאיר פרטים שאחד המומחים שלנו יוכל לחזור אליך >