תכנון פיננסי הוליסטי אישי

השירות שהיה שמור למשפחות העשירות עכשיו במרחק לחיצה
נשמח לעזור
בכל שאלה

כתבות אחרונות

החיסכון הממשלתי לילדים – בקרוב בבתי השקעות בלבד?

חיסכון לילדים

מאז שנת 2017, בכל חודש מפקיד המוסד לביטוח לאומי 52 שקל לתוכנית חיסכון, לכל ילד מתחת לגיל 18. ברירת המחדל היא הפקדה לחיסכון בבנקים, אך להורים ניתנה אפשרות לבקש שההפקדה תבוצע לבית השקעות, בו ניתן לבחור את רמת הסיכון של ההשקעה.

כעת, 5 שנים לאחר תחילת יישום התוכנית, בעקבות הנתונים שהצטברו וחקיקה שיזמו כמה חברי כנסת, מתכננים במשרד האוצר לבצע שינוי – ולשנות את ברירת המחדל מפקדון בנקאי לתוכנית במסלול מנייתי בסיכון מוגבר בבתי השקעות. הסיבה: ההערכות כי מי שכספו יושקע במסלול בסיכון גבוה, יגיע לגיל 18, עם סכום גדול פי 2-3 מאשר מי שהופקדו עבורו כספים בבנק. על פי ההערכות – במסלול פיקדון בבנק החיסכון יצטבר לכ-15 אלף שקל, ואילו במסלול מנייתי בסיכון גבוה הוא יהיה 30-45 אלף שקל. יש לזכור כי להורים ניתנת אפשרות להכפיל את הסכום, ולהעביר להפקדה גם סכום זהה מקצבת ילדים, כך שההפרש המצטבר עשוי להיות גדול עוד יותר.

בבנקים מתנגדים כמובן לתוכנית, שעדיין לא אושרה, וטוענים כי יש לשמור להורים ולילדיהם את האפשרות למסלול נטול סיכון, שאינה תלויה בנעשה בשווקים.

חיסכון מגיל צעיר – רווח גדול

לצד החיסכון שנקבע בחוק, חשוב לזכור כי כל הורה יכול לחסוך לילדו גם באמצעות קופת גמל להשקעה. הניסיון שנצבר בתוכנית הממשלתית, והמלצת האוצר הנוכחית, מעידים על היתרונות העצומים של חיסכון שכזה – שמתבסס על שני עקרונות חשובים:

1. תשואה מצטברת לאורך זמן – כשבוחנים נתוני השקעות לאורך עשרות שנים, רואים בבירור שהשקעה במסלול מוטה מניות, לטווח ארוך, מייצרת תשואה משמעותית. חיסכון לילד שזה עתה נולד, מתוך כוונה שזה יצטבר במשך עשרות שנים וישמש אותו בעתיד הרחוק, בהחלט כדאי לשקול לבצע במסלול בסיכון גבוה.

2. אפקט הריבית דריבית – לחיסכון לאורך שנים יש כמובן גם יתרון באפקט הריבית. כל סכום קטן שנצבר כרווח מושקע מיד חזרה וכך, לאורך שנים, גם סכומים קטנים בהיקף החודשי, יכולים להפוך לסכומים משמעותיים מאוד שיכולים לסייע לאדם צעיר בתחילת דרכו במימון לימודים/פתיחת עסק/רכישת דירה וכו'.

קופת גמל להשקעה מהווה כלי מצוין לחיסכון שכזה. היא מאפשרת ליהנות מהיתרונות הללו ולמשוך את הכסף בכל עת. כמו כן היא מאפשרת גם אופציה להשאיר את החיסכון עד לגיל הפרישה, וליהנות מהטבת מס, במשיכה כקצבה.

בקופת גמל להשקעה ניתן להשקיע סכומים קטנים מאוד, החל מסכום של 100 שקל לחודש, מה שמתאים כחיסכון לילדים. כמו כן, אפשר לעבור מסלולים, ברמות סיכון משתנות, בקלות ובמהירות, ללא שהדבר ייחשב כאירוע מס.

*אין לראות בכתבה משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת ביחס לכדאיות השקעה במוצרים פיננסיים מכל מין וסוג שהם או להוות תחליף לייעוץ אישי, המותאם לצרכי הלקוח.

האם אתה זכאי להטבת המס?
בחר את קבוצת גילך
לבצע בדיקה

הגעת עד לכאן? כבר ניצחת!

זה הזמן להשאיר פרטים שאחד המומחים שלנו יוכל לחזור אליך >