תכנון פיננסי הוליסטי אישי

השירות שהיה שמור למשפחות העשירות עכשיו במרחק לחיצה
נשמח לעזור
בכל שאלה

כתבות אחרונות

חיסכון לפנסיה – מחקר חדש מצביע על 3 טעויות שעולות ביוקר

החיסכון הפנסיוני הוא המשענת של כולנו לחיים שלאחר גיל העבודה. למרות החשיבות הרבה שלו, אנשים רבים אינם מכירים מספיק את הנושא, לא מתעמקים בו, ומחמיצים הזדמנות לשפר את עתידם הפיננסי.

באחרונה, בדקה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון, כמה מהסוגיות החשובות ביותר בתחום והמסקנות שלה יכולות לסייע לכל אחד ואחת לתכנן את עתידו טוב יותר. לפי המחקר, בחירות בעייתיות שרבים מאיתנו עושים, בעיקר בשנים שלפני הפרישה, מקטינות משמעותית את החיסכון המקסימלי האפשרי.

המחקר נערך לבקשת המשרד לשוויון חברתי ו"ג'וינט-אשל" ובוצע על ידי פרופ' אביה ספיבק ופרופ' דוד לייזר מהמרכז לפנסיה, ביטוח ופסיכולוגיה כלכלית באוניברסיטת בן גוריון.

עורכי המחקר מצביעים על 3 טעויות מרכזיות:

1. גיל הפנסיה הרשמי, היו ממשיכים לעבוד עוד כשלוש שנים, הדבר היה מוסיף לחיסכון הפנסיוני שלהם כ-25%. בחישוב ארצי – מדובר בסכום שמצטבר בישראל לכמעט 74 מיליארד שקל בשנה. עורכי המחקר הסבירו כי החיסכון נמצא בשיאו בתקופה שלפני הפרישה, ולכן דחיית הפרישה בכשלוש שנים, יכולה להגדיל את הפנסיה של הפורשים משמעותית, בזכות תוספת ההפרשות לקרן והתשואה על החיסכון – וכן בשל קיצור תקופת תשלום הקצבה.

2. קצבת שארים מוגזמת – סכום גדול נוסף שהולך לאיבוד נובע מבחירות לא מיטביות בתשלום פנסיית שארים. הסיבה לכך היא שבקרנות החדשות החוסכים יכולים לבחור את אחוזי פנסיית השארים של בן/בת הזוג. (כלומר כמה כסף הם יקבלו במקרה של מוות מוקדם). השיעור הזה יכול לנוע בין 30% ל-100%. רבים, מסבירים עורכי המחקר, בוחרים בשיעור של 100%, וזאת למרות שהסטטיסטיקה מראה שבעבור רבים, בחירה בשיעור הנמוך יותר עדיפה. ההעדפה של קצבת שארים מקסימלית, מסבירים החוקרים, פוגעת בפנסיה המשותפת שבני הזוג מקבלים בעודם בחיים בשיעור ממוצע של כ-9%. (סכום מצטבר של יותר מ- 15 מיליארד שקל בשנה במשק).

3. הכנסה מובטחת – הפנסיה הרגילה היא תשלום שמתקבל רק אם המבוטח בחיים. מבוטחים שרוצים להעביר את הפנסיה ליורשים שלהם, גם לאחר פטירתם, במשך כעשור, יכולים להכניס סעיף כזה לחיסכון. עם זאת, אנשים מעטים בוחרים באופציה הזו, למרות שע"פ החוקרים, שימוש בה מגדיל את סך הפנסיה שמתקבל בשיעור ממוצע של כ-5% – בתוספת הכנסה כוללת של פי 10 מהירידה בקצבה עצמה. הסכום המצטבר למשק מסעיף זה קרוב ל-15 מיליארד שקל בשנה.

המסקנה, אומרים החוקרים, היא שחשוב מאוד לקבל ייעוץ פנסיוני מקצועי, דווקא בשנים שלפני הפרישה. ייעוץ כזה ובחירות נכונות, יכולים לשפר משמעותית את מצב החוסכים ומשפחתם – ולהשפיע לטובה על המשק כולו.

האם אתה זכאי להטבת המס?
בחר את קבוצת גילך
לבצע בדיקה

הגעת עד לכאן? כבר ניצחת!

זה הזמן להשאיר פרטים שאחד המומחים שלנו יוכל לחזור אליך >