תכנון פיננסי הוליסטי אישי

השירות שהיה שמור למשפחות העשירות עכשיו במרחק לחיצה
נשמח לעזור
בכל שאלה

כתבות אחרונות

כיצד מגיבות קרנות ההשתלמות למשבר בשווקים – נתונים ועובדות שחשוב לדעת

משבר בשווקים

בחודשים האחרונים נרשמות ירידות חדות בשווקי ההון בישראל ובעולם, על רקע עליית הריבית, האינפלציה (שהגיעה בחודש מאי בארה"ב לשיא שלא נרשם 40 שנה – בגובה של 8.6%) והמלחמה באוקראינה שנמשכת כבר חודשים רבים. מדד הנאסד"ק לדוגמה, שמורכב ממניות הטכנולוגיה הגדולות בארה"ב, צנח בשיעור של כ-30%.

בכל הקשור למשיכת כספים – הניסיון מלמד שקרנות ההשתלמות של הציבור הן אחד מאפיקי החיסכון שעשויים להיות מושפעים מהתנודות בשוק ההון באופן המשמעותי ביותר, משום שמדובר בחיסכון לטווח הבינוני – שניתן למשוך אותו לאחר כ-6 שנים של הפקדות, ולקבל את הטבות המס שנלוות אליו. זאת בניגוד לחסכונות לטווח הארוך, שבהם הטבות המס מתקבלות רק בפרישה לפנסיה. הניסיון מהעבר מלמד, כי בתקופת משבר, כספים רבים נמשכים מהקרנות הללו.

אז מה קורה בימים אלה? הנה כמה עובדות ונתונים ששווה להכיר:

1. בסוף אפריל 2022 היו בקרנות ההשתלמות 314 מיליארד שקלים. מסלול ההשקעה הנפוץ ביותר הוא הכללי, שבו נמצאים כ-75% מהכספים.

2. הירידה הממוצעת מתחילת השנה, בעשר הקרנות הגדולות במסלול הכללי, נכון לסוף אפריל, עמדה על 2.66%, ירידה קטנה יחסית בהשוואה למה שהתרחש בבורסות ברוב העולם. קרן ההשתלמות של אלטשולר שחם ספגה את הירידה הגדולה ביותר, 4.6% מתחילת השנה. בהסתכלות של 12 חודשים לאחור, קרן אנליסט מובילה את טבלת התשואות, עם תשואה חיובית של 6.6%.

3. ומה קורה כשבוחנים את הנתונים במשך תקופה ארוכה? אם מסתכלים על התשואות מאז 1999 עד 2021 לדוגמה, מגלים תשואה ממוצעת של כ-7%. רק 4 מהשנים האלה הסתיימו בירידות שערים, ובכל השנים שלאחר הירידות נרשמו עליות שערים חדות שתיקנו את ההפסדים.

הנתונים הללו בהחלט מלמדים, שבטווח הארוך, קרנות ההשתלמות הן מוצר משתלם – בהתחשב בממוצע התשואות ובפטור מהמס שהוא מעניק.

עם זאת, גם את ההשקעה הזו ניתן בהחלט לנסות ולטייב. ראשית, אפשר לבקש לשנות מסלול בקרן, ולהקטין או להגדיל את רמת הסיכון במסלול שבו בחרתם, בהתאם לצרכים האישיים שלכם.

כמו כן, אם אתם זקוקים לכסף באופן מיידי, אפשר לשקול לקחת הלוואה מקרן ההשתלמות. הלוואות אלה ניתנות בריבית נמוכה מאוד בד"כ ובתנאים טובים בהרבה בהשוואה לבנקים ולמקורות מימון חוץ בנקאיים.

וכמו תמיד – אם אתם לא מרוצים מהתשואות שמשיגה הקרן שלכם בהשוואה לקרנות אחרות, או שאתם משלמים דמי ניהול גבוהים מדי לדעתכם, אפשר לעבור לחברה מנהלת אחרת – ולנסות להשתדרג.

*אין לראות בכתבה משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת ביחס לכדאיות השקעה במוצרים פיננסיים מכל מין וסוג שהם או להוות תחליף לייעוץ אישי, המותאם לצרכי הלקוח.

האם אתה זכאי להטבת המס?
בחר את קבוצת גילך
לבצע בדיקה

הגעת עד לכאן? כבר ניצחת!

זה הזמן להשאיר פרטים שאחד המומחים שלנו יוכל לחזור אליך >