תכנון פיננסי הוליסטי אישי

השירות שהיה שמור למשפחות העשירות עכשיו במרחק לחיצה
נשמח לעזור
בכל שאלה

כתבות אחרונות

חוסכים לפנסיה: יתרונות ההפקדה לקופת גמל להשקעה לעצמאיים

עצמאי עובד בבית קפה

במשך שנים רבות, חלק גדול מהעצמאיים בישראל – לא חסכו בצורה מסודרת לפנסיה. הצורך להתמודד עם אתגרי היום יום בניהול העסק, ומחסור ברגולציה, יצרו בסופו של דבר בעיה לא פשוטה למשק – כאשר התברר שרבים מהעצמאיים נמצאים בסיכון ממשי לירידה ברמת החיים בגילי הפרישה.

המחוקק נדרש לבעיה ובסופו של דבר, החל משנת 2017, גם עצמאיים ועצמאיות צריכים לעשות זאת והמדינה קבעה סכומי מינימום שהם חייבים להפקיד. כדי לעודד את העצמאיים לחסוך סכומים משמעותיים, גבוהים יותר מהמינימום, המדינה מעניקה להם גם הטבות מס. גובה ההטבות נגזר מההכנסה השנתית, תחת מגבלת סכום גג. את החיסכון הפנסיוני יכולים העצמאיים לבצע הן באמצעות הפקדה לקרן פנסיה, והן באמצעות הפקדה לקופת גמל.

לצד החיסכון הרגיל, יכולים עצמאיים (וגם שכירים כמובן) לחסוך ולהשקיע כיום גם באמצעות קופת גמל להשקעה – זהו מוצר חדש יחסית בישראל, שנועד לעודד חיסכון לטווח הבינוני-ארוך. נכון לשנת 2022, כל חוסך יכול להפקיד בקופת גמל להשקעה עד 72,616 שקל לשנה. לשימוש במוצר זה כמה יתרונות בולטים, שיכולה להיות להם משמעות מיוחדת בעבור עצמאיים, שזקוקים לגמישות רבה בניהול הכספים שלהם. יתרונות אלה עשויים להצדיק, למשל, בחירה לחסוך בצורה משולבת: הפקדה של המינימום שקבוע בחוק לקרן פנסיה/קופת גמל, וחלוקה של הסכום הנוסף בין מסלול זה, לבין קופת גמל להשקעה.

ואלו הם יתרונות קופת גמל להשקעה:

  1. אפשר להפקיד את הכספים לקופה אחת, או לכמה קופות – בחברה אחת או בכמה חברות (שימו לב שההפקדה עצמה אינה מזכה בהטבות מס).
  2. ניתן למשוך את הסכומים שהצטברו בה בכל עת, כך שאם תזדקקו לכסף לצורכי השקעה בעסק, תוכלו לעשות זאת ללא כל בעיה (בעת משיכה מוקדמת יש לשלם מס רווחי הון). את הכסף תקבלו ע"פ החוק, תוך ארבעה ימי עסקים בלבד מיום קבלת הבקשה למשיכה.
  3. ניתן לעבור בין מסלולי השקעה שונים, ולהתאים את רמות הסיכון של התיק לצרכים המשתנים, ללא שהמעבר ייחשב כאירוע מס. הדבר מקנה למשקיעים גמישות רבה בניהול החיסכון, דבר שמתאים במיוחד לעצמאיים.
  4. היתרון העיקרי במסלול זה כחיסכון לפנסיה, הוא שבעת משיכה של הסכום לאחר יציאה לגמלאות, כקצבה חודשית, מקבלים פטור ממס רווחי הון, וכן פטור ממס הכנסה על קצבת הפנסיה. זאת, בניגוד לקצבת פנסיה שמנוכה ממנה מס הכנסה.
  5. בעוד שבקרנות פנסיה, הקופה משקיעה לפחות 30% באג"ח מיועדות, שמבטיחות תשואה סבירה בערבות המדינה, בקופת גמל להשקעה, יש גמישות גדולה יותר למנהלים שיכולים להגדיל אם ירצו את מידת הסיכון ולנסות להשיג תשואות גבוהות יותר.
  6. רוב קופות הגמל להשקעה מאפשרות לקחת הלוואה בריבית נמוכה, כנגד 80% מהסכום שנחסך.

*אין לראות בכתבה משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת ביחס לכדאיות השקעה במוצרים פיננסיים מכל מין וסוג שהם או להוות תחליף לייעוץ אישי, המותאם לצרכי הלקוח.

האם אתה זכאי להטבת המס?
בחר את קבוצת גילך
לבצע בדיקה

הגעת עד לכאן? כבר ניצחת!

זה הזמן להשאיר פרטים שאחד המומחים שלנו יוכל לחזור אליך >