תכנון פיננסי הוליסטי אישי

השירות שהיה שמור למשפחות העשירות עכשיו במרחק לחיצה
נשמח לעזור
בכל שאלה

כתבות אחרונות

תיקון 125 ד' – הטבת מס מיוחדת לגמלאים

גמלאית

כדאי לדעת: אם נולדתם לפני שנת 1948, יש באפשרותכם ליהנות מהטבת מס מיוחדת שרשויות המס החליטו להעניק לכל הגמלאים במדינה, אשר נולדו לפני שנה זו.

על פי חוקי המס בישראל, הרווחים שנוצרים מהשקעות בשווקי הון חייבים במס. גובהו של המס משתנה מעת לעת, ובשנת 2022 הוא עומד על 25% ברוב המקרים. כל הרווחים שנוצרו למשקיעים מאגרות חוב, ממניות וממוצרי השקעה נוספים בשווקי ההון, מחויבים בתשלום המס. התשלום חל הן על רווחים שנוצרו כתוצאה מהשקעה במוצרים כגון פוליסות חיסכון, קופת גמל וקרנות נאמנות – והן מהשקעות ישירות שבוצעו בשווקי ההון.

פטור ממס – שווה להכיר

כדי להקל על אזרחים שזקוקים לסיוע, ולעודד חיסכון לגיל הפרישה, המדינה מציעה מגוון של הקלות בתשלום מסי רווחי הון. ביו השאר, נקבע כי גמלאים אשר נולדו לפני ה-1 בינואר 1948 יוכלו ליהנות מהטבת מס מיוחדת, שנקראת "תיקון 125 ד' לפקודת מס הכנסה". סעיף זה מתייחס לכל הרווחים שהשיגו המשקיעים באמצעות פוליסות חיסכון שמנוהלות בחברות הביטוח, או מפיקדונות בנקאיים כגון מק"מ או פק"מ. ההטבה אינה חלה על רווחים שהושגו בקרנות הפנסיה, בקרנות ההשתלמות או בקופות הגמל.

הפטור שמעניק תיקון 125 ד' לפקודת מס הכנסה, חל על רווח ההון שנוצר בסיומה של כל שנה, עד לתקרה שנקבעה בתקנות. תקרת הרווחים ליחיד שזכאית לפטור עומדת נכון לסוף שנת 2021 על סכום של 13,440 שקל רווחי הון בכל שנה. כאשר מדובר על בני זוג, תקרה הפטור ממס עומדת על סכום של 16,560 שקלים. מכיוון שהמס עומד על שיעור של 25% מכלל הרווח, גובהה המקסימלי של ההטבה עומד על סכום של 3,360 שקל לאדם ו-4,140 שקל לבני זוג, בכל שנה. כאשר הרווח השנתי עומד על סכום גבוה יותר, חל על הסכום שמעל הפטור, המס אשר נקבע בחוק.

חשוב לדעת כי ההטבה היא שנתית, ולא ניתן לצבור את הסכום המותר מפטור. המשמעות היא שעל מנת לנצל אותה, על המעוניינים בכך לבצע משיכה של הרווחים בכל שנה. עם זאת, בעבור מי שמעוניינים להשקיע את הכסף, ללא משיכה שלו בפועל, קיימת אפשרות להשתמש בהליך טכני שמיועד לצורך כך – ונקרא "מכירה רעיונית". את ההליך יש לבצע מול רשות המיסים, על פי הנהלים שקבעה.

קבלת ההטבות, חשוב לדעת, אינה אוטומטית. אם אתם רוצים ליהנות מהן, יש לדווח לרשויות בסיום השנה, ולמלא את הטפסים המתאימים.

וחשוב מכך – ניצול ההטבה מתאפשר רק למי שמלכתחילה בחרו במסלולי ההשקעה המתאימים. כדאי לכם לבדוק אם יש לכם כאלה, ובמידה שלא, ייתכן ששווה לכם לשקול להשתמש בהם – ולפתוח לדוגמה פוליסת חיסכון דרך חברת ביטוח.

*אין לראות בכתבה משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת ביחס לכדאיות השקעה במוצרים פיננסיים מכל מין וסוג שהם או להוות תחליף לייעוץ אישי, המותאם לצרכי הלקוח.

האם אתה זכאי להטבת המס?
בחר את קבוצת גילך
לבצע בדיקה

הגעת עד לכאן? כבר ניצחת!

זה הזמן להשאיר פרטים שאחד המומחים שלנו יוכל לחזור אליך >