תכנון פיננסי הוליסטי אישי

השירות שהיה שמור למשפחות העשירות עכשיו במרחק לחיצה
נשמח לעזור
בכל שאלה

כתבות אחרונות

מה עשו קופות הגמל וקרנות ההשתלמות בחודש מאי?

מאי 22 הירידה ממשיכה

גם בחודש מאי נמשכה המפולת שמאפיינת את השווקים בתקופה האחרונה. ע"פ ההערכות, זה היה החודש הגרוע ביותר בעבור קופות הגמל וקרנות ההשתלמות הגדולות בישראל מאז חודש מרץ 2020 (תחילת הקורונה) – כאשר הירידה הממוצעת תעמוד על סביב 2.5%. הירידות במהלך החודש היו חדות עוד יותר, אבל בסופו נרשמו עליות שאיזנו חלקית את המצב. עיקר הירידה נובעת מהמתרחש בגזרת המניות – שהניבו תשואה שלילית ממוצעת של כ-4%.

הירידה בחודש מאי המשיכה את המגמה מתחילת השנה. עד כה, ב-2022, נרשמה ירידה ממוצעת של כ-5% בקופות הגמל הכלליות. בכך נמחקה כשליש מהעלייה יוצאת הדופן שנרשמה במהלך שנת 2021.

הירידות החדות בחודש מאי נבעו מהמתרחש בבורסה בתל אביב. לאחר כמה חודשים בהן זו רשמה עוצמה יחסית לבורסות בעולם, במאי נסגרו הפערים והבורסה בתל אביב ירדה בחדות. בנוסף, גם שוק אגרות החוב בישראל רשם ירידות משמעותיות. בארה"ב, בהשוואה, מדדי המניות המובילים נעלו את החודש ללא שינוי משמעותי. באירופה נרשמו עליות קלות בחלק מהבורסות, וירידות קלות בחלקן.

ומה אתם המשקיעים יכולים לעשות?

ההמלצה הרגילה, היא, להמתין. אם אתם משקיעים לטווח הארוך, הניסיון מלמד שאין טעם לנסות ולתזמן את הכניסה והיציאה מהשווקים. איש אינו יודע מתי העליות יחזרו, ולכן אם תצאו כעת ותנסו לבחור את מועד החזרה, ייתכן שתחמיצו אותו ותפסידו כסף רב. לצד זאת, תמיד מומלץ לבחון את התיק שלכם – לראות אם הוא מתאים לרמות הסיכון שאתם מעוניינים בהן, אם אתם משלמים דמי ניהול סבירים ביחס למקובל בשוק, ואם לחברות אחרות יכולות להיות הצעות שנראות טובות יותר. זכרו שמעבר חברה יכול להיעשות כיום בקלות ובמהירות רבה.

על מנת לבחור חברה – מומלץ כמובן גם להסתכל על התשואות שהיא רושמת. תשואת העבר, מן הסתם, לא מבטיחה את תוצאות העתיד – אבל זהו כלי נוסף שיכול לסייע בבחירה.

ע"פ ההערכות, את הביצועים הטובים ביותר בחודש מאי רשמה חברת מגדל, שהתשואה השלילית אצלה עמדה על -2.1% בלבד. מגדל מדורגת במקום השני בתשואות מתחילת השנה, כשמעליה נמצאת חברת כלל. "אנליסט" היתה הקרן הגדולה שרשמה את הביצועים החלשים ביותר בחודש מאי עם תשואה שלילית של -3.2%. מתחילת השנה, הביצועים החלשים ביותר שייכים לאלטושלר שחם, עם תשואה שלילית של כ-7%.

*אין לראות בכתבה משום ייעוץ השקעות, המלצה או חוות דעת ביחס לכדאיות השקעה במוצרים פיננסיים מכל מין וסוג שהם או להוות תחליף לייעוץ אישי, המותאם לצרכי הלקוח.

האם אתה זכאי להטבת המס?
בחר את קבוצת גילך
לבצע בדיקה

הגעת עד לכאן? כבר ניצחת!

זה הזמן להשאיר פרטים שאחד המומחים שלנו יוכל לחזור אליך >