תכנון פיננסי הוליסטי אישי

השירות שהיה שמור למשפחות העשירות עכשיו במרחק לחיצה
נשמח לעזור
בכל שאלה

כתבות אחרונות

2021: שנה של חגיגות בבורסות

גלי הקורונה המשיכו לפגוע במדינות רבות, בארה"ב ובאירופה האינפלציה זינקה, הפקקים בנמלים ברחבי העולם התארכו עוד ועוד – ובכל זאת, שוקי ההון החשובים בעולם נהנו משנה מוצלחת במיוחד, וכיסיהם של המשקיעים תפחו במהלך 2021. אז מה היה לנו בשנה שעברה?


המדדים מטפסים

בבורסה המקומית בתל אביב, שנת 2021 הייתה יוצאת דופן לטובה. מדד המניות ת"א 125 עלה ב-31%, ואילו מדד ת"א 35 טיפס ב-32%. מדד הבנקים עלה בשיעור של 67.9% ומדד הנדל"ן זינק ב-53.4% בשנת 2021.

בבורסות בארה"ב העליות היו מתונות יותר – אך עדיין משמעותיות מאוד. מדד S&P 500 עלה ב-27% ומדד הנאסד"ק זינק ב-21%.

ההשקעות גדלות

אחת הסיבות לעליות בשווקים, הייתה זרימת כסף מאסיבית להשקעות. הבנקים המרכזיים בעולם השאירו את הריביות ברמה נמוכה מאוד, וממשלות רבות הזרימו כסף לאזרחים כדי לסייע בהתמודדות עם הקורונה. בנוסף, אנשים רבים קיצצו בהוצאות על טיסות ועל חופשות, ואת הכסף שנחסך הזרימו להשקעות בשוקי ההון.

תשואות יוצאות דופן

העליות בשווקים באו לידי ביטוי בכיסיהם של החוסכים. קרנות הפנסיה שבהן מרוכזים רוב חסכונות הציבור, רשמו בממוצע ב-2021 תשואה גבוהה פי שלוש בהשוואה לשנת 2020. לדוגמה – התשואה הממוצעת במסלולי החיסכון לבני 50 ומטה, הייתה 16%. פוליסות החיסכון רשמו 13% תשואה ממוצעת. קרנות ההשתלמות במסלול הכללי (עם חשיפה למניות של 45% עד 55%) הכפילו או אף שילשו בחלקן את התשואה הממוצעת שנרשמה ב-2020 בשיעור של 5.5%. בקופות הגמל להשקעה, התשואה הממוצעת הייתה מעט יותר מ-14%, פי שלוש ביחס לשנת 2020.

מבין החברות – מי שבלטה לטובה בשנת 2021 הייתה "הפניקס", עם תשואות מרשימות במיוחד, שהציבו חלק גדול מהמסלולים שלה במקום הראשון. החברות "אנליסט" ו"הראל" רשמו גם הן תשואות טובות ביחס לרוב המתחרות. לעומת זאת, "אלטשולר שחם" רשמה שנה מאכזבת מאוד מבחינתה, לאחר כמה שנים שבהן נחשבה למובילת הענף. הסיבה העיקרית: ירידות בשווקי הטכנולוגיה בסין, שבהם בחרה החברה להשקיע סכומים גדולים ביחס למתחרות.

דמי ניהול מופחתים

עוד מגמה חשובה שבאה לידי ביטוי בשנת 2021, היא ירידה בדמי הניהול שמשלמים החוסכים בקרנות הפנסיה. כל חיסכון קטן בדמי הניהול בא לידי ביטוי בסכומים גדולים מאוד לאורך עשרות שנים. דמי הניהול הממוצעים בשנת 2021 בקרנות הפנסיה החדשות, עמדו על שיעור של 1.95% מההפקדה החודשית ו-0.19% על הצבירה – ירידה של ממש לעומת 2.12% מההפקדה ו-0.21% מהצבירה בשנת 2020.

עם הפנים קדימה

אחרי שנה כ"כ מוצלחת לשווקים, רבים מעריכים כי שנת 2022 תהיה חלשה יותר. ואכן, השנה התחילה באווירה שלילית עם ירידות בשווקים. גל האומיקרון שיבש את החיים במדינות רבות, ורוחות המלחמה באוקראינה יצרו תחושת אי ודאות. בנוסף, ההערכה כי הריבית בארה"ב עומדת לעלות, בשל האינפלציה הגבוהה במדינה, פוגעת בשווי המוערך של חלק מהחברות, בעיקר חברות טכנולוגיה שזינקו ב-2021 בשיעורים חסרי תקדים.

האם אתה זכאי להטבת המס?
בחר את קבוצת גילך
לבצע בדיקה

הגעת עד לכאן? כבר ניצחת!

זה הזמן להשאיר פרטים שאחד המומחים שלנו יוכל לחזור אליך >